top of page

Posztjogállami hacaCÁRék | Heti Feledy

Sziasztok!👑 Annak a generációnak a tagja vagyok, amely még két teljes tanéven keresztül szinte csak az ókori Róma történetét tanulta a közoktatásban, majd a jogi egyetemen is kaptam belőle még egy jó adagot. Emlékszünk arra, hogy három nagy szakaszra lehetett bontani a rómaiak politikatörténetét? A királyság, majd a köztársaság és végül a császárság. Nincs új a nap alatt.

  • Az emberek a mások feletti hatalomgyakorláshoz részben intézményeket használnak a mai napig, részben pedig a lojalitás szubjektív hálóját. E kettő közötti arány ingadozik az egyes hatalmi formációkban. A demokratikus hatalomgyakorlás az előbbit, a királyság, az autokrácia, a despotizmus az utóbbit keresi.

  • A populista nyugati fordulat óta az intézmények lebontásával párhuzamosan a személyi hűségre épülő ideológiai-hatalmi hálózatok épülnek. Ennek a magyar vagy épp tádzsik dinasztia melletti jelei számosak, így például a vállalkozó Musk tisztázatlan, de nagyon is valós kormányzati szerepe; a trumpi rekrutáció és kinevezéspolitika; a bíróságok személyi ügyekkel való átpolitizálása és a független igazságszolgáltatás elleni proaktív kormányzati lépések több országban. 

  • A személyi kultusz mentén – tehát a tévedhetetlen vezető képével operáló – és a résztvevők hűségére épülő hatalomgyakorlás problémája, hogy a társadalomnak először egy kisebb részére, majd a növekvő hatékonytalanság és irracionalitás miatt, egyre nagyobb részére káros lesz, először tipikusan gazdaságilag, majd emberjogilag és végül fizikailag

  • Nézzük meg, hogy a héten hol találunk a jogállamiságból a romállamiságba vezető jeleket, mi az, ami a médiazajban erre utal.


📢 Közkívánatra: visszatérünk az Amerikánó-csapattal!


Április 2-tól kéthetente szerdánként újra visszatérünk a partizános Pap Szilárddal és a 24-es Kerner Zsolttal, hogy mélyebben megvitassuk, mi is történik körülöttünk, a nagyvilágban. Az új podcastunk Birodalom néven indul, és ezúttal nemcsak hallgatni, de nézni is tudjátok. Tartsatok velünk!


🗽 Visszasírjuk azokat az unalmasan demokratikus időket, amikor német miniszterek holmi plágiumbotrányba bele tudtak bukni! Az USA-ban épp a hatalmi ágak közti távolságokból igyekeznek metszegetni a Fehér Ház gondos kertészei.

  • Három elnöki rendelet három különböző ügyvédi irodát vett célba, különböző szintű politikai büntetőintézkedésekkel: volt, ahol “csak” egyes munkatársak biztonsági átvilágítását vonták vissza, a másik irodát a teljes kormányzati közbeszerzésektől tiltották el. A bíróság ugyan vizsgálja, hogy jogszerű-e a lépés, de a kliensek máris lemondtak csomó szerződést az érintett irodákkal. Trump döntésének oka, hogy ezek az irodák Bidenéket, ill. más demokrata ügyeket vittek vagy védtek. 

  • Az egyik irodával viszont nemrég kiegyeztek, az “önkéntes” jogi szolgálatot is felajánlott a Fehér Háznak 40 millió dollár értékben. Az elnöki hatalomnak ilyen szintű felhasználása nem volt Trump I.-re sem jellemző. 

  • Egyértelműen jogellenes volt a venezuelai migránsok kitoloncolása: nem azért, mert ne lehetne visszaküldeni elítélt bűnözőket, ha van államközi megegyezés; hanem amiatt aggasztó, mert ezzel egy bírósági döntést tudva és szándékosan figyelmen kívül hagyott az amerikai kormányzat. Jelesül egy bíró elrendelte a repülőgép megfordítását, ám ezt már nem hajtották végre. Így a több száz venéz az El Salvador vezetése által felajánlott, terroristák számára épített speciális börtönkomplexumba került, 6 millió dolláros amerikai fizetségért cserébe. 

  • Hasonló példa fordítva: Eduardo Bolsonaro, a korábbi brazil elnök 40 éves fia immár az USA-ban kérne politikai menedékjogot, mivel a bíróság megtalálta őt is az apja alkotmányellenes szervezkedésének margóján és már lassan bevonnák az útlevelét.


🏚️ Hogy mit is jelent Salvadorban börtönbe kerülni? 2022-ben az elnök, Bukele kérésre a parlament különleges felhatalmazást adott a bandaháborúk elleni harchoz a végrehajtó hatalom számára. Kicsit hasonlóan, mint Duterte fülöp-szigeteki drogháborúja zajlott, itt is nekifogtak a bandák tömeges felszámolásának. (Dutertét most küldte politikai ellenfele a hágai Nemzetközi Bíróság elé.) Csakhogy, ahogy az lenni szokott, a bandák által uralt körzetekben a durva pauperizáció miatt rengetegen éltek, akiket válogatás nélkül a bandákkal együtt kitakarított onnan a rendőrség.

  • Ennek köszönhetően El Salvador a világ legmagasabb bebörtönzöttségi arányával rendelkezik, mivel népessége 2%-a rács mögé került. 85 ezer embert ítélet nélkül tartanak fogva. Mivel nincs elég igazságügyi kapacitás, meg hát szándék sincs rá, így akár ezer fős perek következhetnek, amelyeket titkos bírák ülhetnek meg. A jogállam feladata lenne elválasztani a bűnösöket az ártatlanoktól.

  • Az ország Bukele-lojalista börtönigazgatója, Osiris Luna, felkerült még a Biden-évek alatt az USA szankciós listájára is, mivel egyes bandavezetőket szabadon engedett ítélet nélkül, ha beleegyeztek, hogy Bukele pártját támogat(tat)ják a választáson. Na ez az igazi romállam.

A Bukele-féle börtön töltöttsége – nem épp szellős

Marvin RECINOS / AFP
Marvin RECINOS / AFP

💰 A magyar EP-képviselői mandátumot szigorúbban visszahívhatóvá tenné az a kormánypárti javaslat, amely a vagyonnyilatkozat elégtelensége esetére helyezi kilátásba a mandátum hazai oldalról történő megsemmisítését. Arra az uniós jog szerint is lehetősége van a tagállamoknak, hogy maguk határozzanak a mandátumok megszűnésének egyes eseteiről, itt azonban elég egyértelműen Magyar Péternek szánt üzenetről van szó. Ahogy a magyar állampolgárság “felfüggeszthetőségének” esetében, itt is majd az apróbetűs végrehajtási rendelet mutatja meg, hogy pontosan mire gondol a “jogalkotó”.

  • Szerbiában ezzel szemben nagyon is nyíltan fogalmaztak: amikor Aleksandar Vulin kormányfőhelyettes Moszkvába látogatott, megköszönte az orosz titkosszolgálatoknak, így kifejezetten Szergej Sojgunak a segítséget a belgrádi tüntetés kezelésben. Vulin korábban a szerb titkosszolgálat vezetője volt, amerikai szankciós listára került, így bukott fel miniszterelnök-helyettesnek. Kitüntetést is kapott az oroszoktól egy éve. A kedélyeket csillapítandó, egy új szakértői kormány érkezhet a tüntetésekkel terhelt országban, illetve tetézi az ügyet, hogy egy újabb sérült hunyt el kórházban a novemberi újvidéki állomásbaleset nyomán.


Vulin 2024-ben a kazani BRICS-csúcson Putyinnal

Forrás: SEFA KARACAN / ANADOLU / Anadolu via AFP
Forrás: SEFA KARACAN / ANADOLU / Anadolu via AFP
  • Törökországban az isztambuli főpolgármestert, a legnagyobb ellenzéki erő elnökjelölt-várományosát, Ekrem Imamoglut vitték el a hatóságok múlt hét végén, ami azóta tartó zavargásokat okozott számos török tartományban és városban. A több szálon futó vád miatt indult eljárás éppen a pártjának elnökjelölt-választó kongresszusa előtt jutott oda hat év után, hogy őrizetbe veszik a politikust, aki nem is védekezhet majd szabadlábon. Bár a következő elnökválasztás csak 2028-ban lesz, Erdogannak addig még alkotmányt is kellene módosítania, ha maga szeretné újra vezetni az országot. A korrupció mellett egyébként terrorizmussal vádolták meg Imamoglut, ami különösen azért pikáns, mert épp most egyezett ki a hatalom a kurdok fegyveres mozgalmával, a PKK-val. Végül, nyilván teljesen véletlenül, az egyetemi diplomájáról is bejelentették, hogy érvénytelen, mert a 30 évvel ezelőtti (!), ciprusi egyetemről való hallgatói átvételének eljárásában hibát “találtak”. Köhhh-köh.


🔒 Mi történik valójában? A trumpi világfelfordulásban számos vezető úgy érzi, most egy olyan cselekvési ablak nyílt ki, amelyben lényegében kockázat nélkül számolhat le ellenzékével. Erdogan is jártas ebben a műfajban, korábban egy gigantikus katonaperben lehetetlenítette el a hagyományosan a demokráciára felügyelő török hadsereg befolyását, majd a vélt puccskísérletben az egykori szövetségese, Fethullah Gülen (Erdogan Simicskája) embereit távolította el ezresével a pozíciókból. Törökország az újságírókra nézve eddig is messze az egyik legveszélyesebb ország volt globálisan is, ez most fokozódik. 

  • Többféle optika. Ne tévesszen meg minket az sem, amikor a korrupció elleni küzdelem jegyében például kínai kommunikációs hadjáratot látunk. Valóban közel ötmillió kínai tisztviselőt fogtak eljárás alá 2012 és 22 között, akikből, ha hinni lehet a számoknak, 4,7 milliót bűnösnek is találtak. Ezzel párhuzamosan az amerikai ODNI friss jelentése szerint Hszi és családtagjai persze boldogan gazdagodtak. Az ilyen kettősségek végeredményben csak a hatalom konszolidációját segítik: a szelektív korrupcióellenes harc rögtön két célt szolgál, egyrészt kiiktatja az ellenséges klikkeket a párt struktúráján belül, másrészt eladható népi siker a populista legitimáció végett.


🇮🇱 Izraelben – az újabb gázai háborús szakasz megnyitása mellett – súlyos belső konfliktus zajlik. A belső elhárítás (Shin Bet) vezetőjét és a legfőbb ügyészt is elmozdítaná Netanjáhú. Mindezt néhány nappal azután, hogy a Shin Bet vezetője azzal vádolta meg a miniszterelnök kabinetjének néhány tagját, hogy a katari titkosszolgálatnak dolgoznak

  • Ez nem lenne meglepő fordulat annyiban, hogy a katari tárgyalások igyekeztek pontot tenni a gázai háború végére, de nem sok sikerrel. A tűzszünet beomlott, a Hamász nem adott ki újabb foglyokat, bár a legoptimistább sejtések szerint is az 59 számon tartott túsz alig fele lehet még életben.

  • Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) a 2021-ben húsz fős Hamász politbüróból immár 11-et likvidáltak, ebből többet múlt héten, további hatan külföldön tartózkodhatnak. Tel-Aviv célja, hogy bármi áron elmozdítsa a Hamászt. Ezzel párhuzamosan megakadt a lendület, hogy a környező arab országok komolyan gondolkodjanak a nagyobb szerepvállalásról.

  • Az izraeli oldalon felállítottak hétvégén egy önkéntes emigrációt segítő központot a palesztinok számára, ez viszont az egyiptomi oldalon rögtön riadalmat okozott: Kairó meg is erősítette a határszakasz védelmét, hiszen végeredményben a terrorista szervezettel senki sem szeretne a saját határain belül alkudozni. 

  • Trump pedig inkább figyel az orosz–amerikai tárgyalásokra, mintsem Bibire, így a gázai konfliktus kiújulása leginkább az orosz és az ukrán tárgyalóknak lehet figyelmeztetés: egy tűzszünet nem vezet automatikusan tartós fegyvernyugváshoz, sőt, akár új műveletek tervezése, hírszerzés és más lehetőségek nyílhatnak meg a rövid nyugodtabb időszakok alatt.


🚀 Trumpra figyelve gyűjti az erejét Európa. A múlt heti uniós csúcson újra 26-os nyilatkozat született a magyar vétó miatt. A nap folyamán Keir Starmer brit miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videóhívásban csatlakozott, António Guterres ENSZ-főtitkár ebédelni ült le az EU27-tel. 

  • A kereskedelmi háború. Trump belengette, hogy megvámolja az uniós alkoholexportot. Párizstól kezdve sokaknak megremegett a térde, így elvérezhet az uniós kereskedelempolitika. Ennek megfelelően Maroš Šefčovič kereskedelemért felelős biztos azzal állt elő, hogy a hónap végéről április 13-ig elhalasztják az uniós megtorló csomagot. Ezzel az EU túllép az április 2-i dátumon, amelyet Donald Trump a megtorlás-megtorló szankciók (azaz a 200%-os alkoholvámok) bevezetésére jelölt ki. Šefčovič kedden Washingtonban Howard Lutnickkal találkozott, és magával vitte az atomfegyvert, Von der Leyen kabinetfőnökét, Björn Seibertet is! 

  • A német védelmi ipar üdvöskéje, a Rheinmetall viszont eközben folytatja tőzsdei diadalmenetét. 2022 óta megtizenkétszerezte árfolyamát, idén is még több mint 100%-ot dobva rá. Kriptósok is könnybelábadt szemmel olvashatják ezt az emelkedést, ami a vállalatot piaci kapitalizáció szintjén a VW-konszern fölé repítette (amely utóbbi viszont lejtmenetben van, és alighanem tartósan). 

  • Európa és a háború kapcsolatát ezúttal Takács Lili írta meg a 444-en, itt pedig a Telex hasonló elemzése.


🎖️ Lengyel–magyar mítoszrobbantás. Orbán Viktor szerda este, a csúcs előtti napon már Brüsszelben volt, és az olasz Patrióta-tag Matteo Salvininek adta át az európai szabadság védelméért járó – idén másodszor kiosztott – Hunyadi János-díjat. Az eseményen jelen volt Marine Le Pen, Várhelyi Olivér és több tucatnyi Patrióta európai parlamenti képviselő is.

  • Érdekesség, hogy pénteken a díjazott, Matteo Salvini 15 perces telefonbeszélgetést folytathatott J.D. Vance amerikai alelnökkel. Ez részben az olasz belpolitikának szólt, hiszen amíg Giorgia Meloni a Fehér Házba igyekszik bejutni Trumphoz, addig Salvini koalíciós pártvezetőként igyekszik minél inkább maga felé lendíteni a politikai mérleget. Plusz így egy jót háborúpártizhatott is Salvini, elmondva, hogy az EU által tervezgetett 800 milliárd euró védelmi pénz felesleges kiadás. Lehet, hogy a magyar diplomácia is segíti a Salvini–Vance kapcsolatot?

  • Tavaly ugyanez a díj egy lengyel EP-képviselőnek járt, Ryszard Legutkónak az ECR-ből. Beszédes, hogy idén már a putyinista olasz politikus kapja a díjat, aki az egykori szövetségesjelölt, Meloni hátbaszúrására készül. Még beszédesebb, ha hozzáolvassuk Mitrovits Miklós történész áttekintését a lengyel–magyar kiemelt baráti kapcsolatok teljes destrukciójáról

  • A cikk sok fontos dimenziójából itt azt emelném be a törzsgondolatába, hogy az egykor két ország közti kapcsolatot két párt közti kapcsolattá degradálta a Fidesz és a PiS korábbi, kormányzati időszakban bekövetkezett együttműködése. Már nem két nép, nem két nemzeti intézményrendszer kapcsolódik, hanem két párt, és emiatt polarizált, választásokhoz kötött és kiszámíthatatlan a kapcsolat. Ezáltal éppen azt a különleges bizalmat veszítette el, amely oly ritka amúgy is az államközi kapcsolatokban, és bizony a mi szomszédainkkal lényegében Varsón kívül senkivel se volt hasonló.


🎤 Steve Witkoff különleges közel-keleti megbízott, amerikai diplomata interjút adott Tucker Carlsonnak, az MCC Fesztet sok pénzért ingyen megjáró amerikai radikáljobb influenszernek, aki egyébként Lavrovval és Putyinnal is készített már interjút, különösebb keresztkérdések nélkül. Witkoff arról beszélt, hogy az oroszok izolációját vissza kell fordítani, hogy a bizalmat újra kell építeni. Ezt mondjuk nehéz lesz egy agresszív területszerző háborút indító hatalommal, amely nemhogy büntetést nem kap döntéséért, de gond nélkül resetelnék a viszonyt. Ugyanezért már neheztelt Közép-Európa egy sort Obamára és Hillary Clintonra is, és lám, abból a resetből sem azt a tanulságot vonta le Vlagyimir Vlagyimirovics, hogy mostantól akkor elég kapitalistának lenni és minek is foglalkozzon az imperializmussal. Sőt, mondhatni, ellenkező következtetésre jutott. 

  • Az amerikai elnök eközben most azt dobta be a Zelenszkijjel való telefonbeszélgetésen, hogy az ukrán energetikai infrastruktúra üzemeltetését átvennék. Minden hétre van egy új javaslat. Közben húsvétig tűzszünetet szeretne, amit a Kreml máris elkezdett kijjebb csúsztatni. 

 

Ha még olvasgatnátok, akkor itt egy remek ukrán beszámoló az oroszországi csapások hátteréről, illetve a JFK-akták szerelmesei jó pár helyen találhatnak összefoglalót arról, hogy mi (nem) derült ki. Ez pedig a hét külpolitikai szemöldökráncolója, ha még nem jött volna szembe: Signal-csoportban megvitatott légicsapás, egy újságíró véletlen meghívásával! 

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page